گوگل ادز بهتر است یا سئو ؟ مقایسه عملی سئو و تبلیغات کلیکی گوگل

برای درج سایت خود در نتایج اول گوگل دو روش وجود دارد، 1-سئو و 2-گوگل ادز ، در روش اول با استفاده از یکسری روش ها و کار کردن روی سایت، سایت از نظر گوگل بهینه شده و به مرور زمان در نتایج اول گوگل ظاهر می شود. اما در روش دوم با پرداخت هزینه به گوگل به صورت فوری به صدر نتایج گوگل راه پیدا می کنید. در این مقاله قصد داریم این دو روش را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

گوگل ادز بهتر است یا سئو

مقدمه ای بر مقاله مقایسه گوگل ادز و سئو

متاسفانه در بسیاری از مقوله های سئو و تبلیغات اینترنتی یکسری باورهای غلط بین اکثر افراد وجود دارد که عامل اصلی متضرر شدن افراد در تبلیغات اینترنتی است. نمی دانیم منشا این باورهای غلط از کجاست اما اکثر کارفرماها و افرادی که بدنبال تبلیغات اینترنتی هستند بطور مصمم روی این باورهای غلط پافشارند. موضوع مقایسه گوگل ادز و سئو نیز یکی از مواردی است که باورهای غلط درباره آن بسیار وجود دارد و اکثر افراد (حتی وبمسترها) دچار این اشتباه هستند. با مطالعه این مقاله 5 دقیقه ای هر اطلاعاتی که در این خصوص نیاز دارید را کسب خواهید کرد. همراه ما باشید!

گوگل ادز بهتر است یا سئو؟

برخی از شرکت ها که صرفا ارائه دهنده خدمات سئو هستند و یا سود اصلی آنها از خدمات سئو هست قطعا بر این باورند که سئو بهتر از گوگل ادز هست و برخی دیگر که سود اصلی آنها از گوگل ادز هست بدون شک ادعا دارند که گوگل ادز خیلی بهتر از سئو هست. من نیز می توانم با بیان برخی دلایل کاملا بطور منطقی اثبات کنم که گوگل ادز بهتر از سئو هست. از طرفی نیز می توانم دلایل منطقی عنوان کنم که سئو بهتر از گوگل ادز هست.

طرفداران گوگل ادز می گویند

 • گوگل ادز در عرض یکساعت سایت شما را به صدر نتایج گوگل می رسونه. در حالیکه سئو چند ماه زمان میبره
 • توی گوگل ادز شما از همان روز اول به سود میرسید. هر زمان که تبلیغ روشن بشه تماس ها شروع میشه و شما مشتری میگیرید
 • گوگل ادز خیلی راحت تر از سئو هست و نیاز به رعایت نکات فنی و پیچیده سئو نداره
 • توی صفحه سرچ گوگل ، همیشه گوگل ادز رو بالاتر از سئو نمایش میده
 • سئو هزینه اولیه بالایی داره. در حالیکه برای گوگل ادز شما می تونید هزینه رو روز به روز شارژ کنید و نیازی نیست سرمایه گذاری کنید.
 • توی گوگل ادز میشه چند صدتا کلمه کلیدی رو با چندتا کلیک به تبلیغات اضافه کرد و سایت رو توی تمام اون کلمات کلیدی توی گوگل نمایش داد ولی توی سئو به این راحتی نمیشه توی چند صد کلمه وارد صفحه اول گوگل شد.
 • توی گوگل ادز شما می تونید شماره تلفن، سایت لینک ، پروموشن، تصویر و چندین افزونه تبلیغاتی رو به متن تبلیغتان در گوگل اضافه کنید. اما توی سئو همچین امکاناتی وجود نداره.

طرفداران سئو هم می گویند

 • مردم با دیدن کلمه Ad یا آگهی کنار سایت متوجه می شوند که سایت تبلیغاتی هست و روش کلیک نمی کنن.
 • رقبا میان پشت سر هم روی تبلیغ شما کلیک می کنند و بودجه شما تموم میشه
 • برای سئو شما یکبار برای همیشه هزینه می کنید اما گوگل ادز رو دائما باید شارژ کنید.
 • هزینه گوگل ادز توی بلند مدت خیلی بیشتر از سئو هست.

هر کدوم از این دلایل به قدر کافی قانع کننده هستند که هم بتوانند شما را قانع کنند که گوگل ادز بهتر از سئو هست و همچنین بتوانند بر عکس این را اثبات کنند. حال بریم سراغ اینکه کدوم یک از موارد بالا بهتر است.

اگر این شرایط را داشته باشید تبلیغات در گوگل (گوگل ادز) برای شما بهتر است

اگر سرمایه اولیه کمی دارید و قصد دارید هزینه تبلیغات را از درآمدتان تامین کنید بی شک گوگل ادز ارجحیت بسیار زیادی برای شما دارد. زمانیکه برای گوگل ادز هزینه می کنید، همان روز نتیجه تبلیغات را مشاهده می کنید. از همان ساعت اولیه که تبلیغات شما شروع شود شاهد تماس مشتری خواهید بود. شما با استفاده از گوگل ادز می توانید به یک درآمد قابل قبول برسید و از درآمد حاصل از گوگل ادز روی تبلیغات های دیگری مانند سئو یا اینستاگرام سرمایه گذاری کنید. بازگشت سرمایه در گوگل ادز در یک روز اتفاق می افتد و نیاز به هیچ سرمایه اولیه ندارد. شما با حداقل مبلغ (حتی کمتر از یک میلیون تومان) می توانید تبلیغات در گوگل را شروع کنید و از سود حاصل از آن مجدد برای تبلیغات های بعدی هزینه کنید. همان روزی که تبلیغات شما استارت بخورد می توانید نتیجه کار را بگیرید. اگر این مواردی که در پایین بیان می کنم رعایت شود صد در صد و بی برو برگرد به سود بسیار خوبی از تبلیغات گوگل ادز خواهید رسید

 • می بایست سایتی که برروی آن تبلیغات گوگل انجام می دهید از نظر روانشناسی فروش حرفه ای باشد
 • سرعت سایت شما بالا باشد تا مشتری قبل از لود سایت از آن بیرون نیاید
 • تنظیمات گوگل ادز شما باید درست انجام شده باشد ( کلمات کلیدی ، کمپینگ ها و ادگروپ های تبلیغاتی ، اد اکستنشن ها و … )
 • متن تبلیغات در گوگل شما باید بسیار جذاب باشد
 • کلیک های تکراری رقبا را فیلتر کنید و هزینه را بابت کلیک های مشتری واقعی پرداخت کنید

اگر این موارد در تبلیغات گوگل ادز شما رعایت شود تضمین صد در صدی به شما می دهم که درآمد شما سریعا متحول خواهد شد. برای تبلیغات در گوگل می توانید از تیم تخصصی اِلمانت مشاوره بگیرید. برای اطلاعات بیشتر درمورد گوگل ادز روی ” تبلیغات در گوگل ” کلیک نمایید.

اگر این شرایط را داشته باشید سئو برای شما بهتر است

اگر سرمایه اولیه کافی در اختیار دارید و بدنبال کسب درآمد بلند مدت هستید و به هیچ وجه نگاه کوتاه مدت ندارید سئو گزینه مناسب تری برای شما هست. تفاوت بین سئو و گوگل ادز مانند خریدن یا اجاره کردن مغازه ست. یا مانند خریدن و اجاره کردن یک دستگاه گران قیمت است. سئو مانند خریدن و گوگل ادز مانند اجاره کردن است. اگر بدنیال سود کوتاه مدت هستید و سرمایه اولیه کافی ندارید اجاره کردن (گوگل ادز) برای شما بهتر است. اما اگر دیدگاهتان کسب درآمد بلند مدت هست و سرمایه کافی برای هزنیه کردن در سئو دارید قطعا سئو برای شما بهتر خواهد بود.

توصیه من برای کسانی که بدنبال تبلیغات اینترنتی (سئو یا گوگل ادز) هستند

اساسا مقایسه کردن انواع روش های تبلیغاتی با یکدیگر ( بطور کلی و بدون در نظر گرفتن حوزه کاری ) هیچ مبنای علمی ندارد و امکان پذیر نیست. تا زمانیکه جزویات یک کسب و کار مشخص نشده باشد نمی توان گفت چه نوع تبلیغات هایی برای آن کسب و کار بهتر است. حتی برای یک نفر که در یک حوزه فعالیت می کند ممکن است یک روش تبلیغاتی بسیار سود ده باشد در حالیکه برای شخص دیگری که در آن حوزه فعالیت می کند این نوع تبلیغ سود ده نباشد. بعنوان مثال افرادی که در سایت دیوار یا شیپور کالا و خدمات خود را عرضه می کنند بدلیل رقابت بسیار بالا ، می بایست با حداقل قیمت کالا و خدمات خود را عرضه کنند. اگر کسب و کار شما از نظر قیمت توانایی رقابت نداشته باشد نمی توانید از تبلیغات در این پلت فرم ها نتیجه مطلوبی بگیرید. از طرفی اگر شما با قیمت رقابتی کار می کنید و درصد سود شما بسیار پایین باشد ممکن است تبلیغات در گوگل برای شما سودده نباشد. لذا نمی توان بدون در نظر گرفتن شرایط ، در خصوص تبلیغات ها نظر داد.

توصیه من به شما عزیزان این است که قبل از هر تصمیمی کسب و کار خود را با ابزار google keyword planner آنالیز کنید. پس از این آنالیز با قاطعیت می توان درباره سود ده بودن گوگل ادز یا سئو در حوزه کاری شما نظر داد. ( اگر به این ابزار دسترسی ندارید کارشناسان ما در المانت بصورت رایگان این آنالیز را برای شما انجام می دهند )

پس از این بررسی در صورت مثبت بودن نتایج ، هم سئو و هم گوگل ادز را بصورت اصولی و استاندارد بر روی کسب و کار خود انجام دهید. اگر گوگل ادز و سئو را بصورت درست و اصولی انجام دهید شاهد جهش مالی در کسب و کارتان خواهید بود.