الگوریتم پنگوئن گوگل | لینک سازی اصولی مطابق با الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل برای مقابله با لینک سازی کلاه سیاه ایجاد شده تا بتواند سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک های اسپم می کنند را جریمه کند.

تماس 09121716312
نمونه کارهای سئو

الگوریتم پنگوئن گوگل

«مقابله با لینک سازی کلاه سیاه» مهمترین وظیفه ای هست که گوگل به عهده الگوریتم پنگون گذاشته. گوگل ازهمون روز اول، یک نقطه قوت بسیار مهم داشت: برای رتبه بندی یک صفحه مشخص توی اینترنت،‌ نگاه می کرد به اینکه وبسایت ها یا صفحات دیگه چند بار به اون صفحه لینک دادن، و البته اینکه وبسایت هایی که لینک دادن،‌ خودشون چه رتبه ای دارن. به لینک هایی که هر صفحه توی اینترنت از وبسایت های دیگه دریافت می کنه می گن بک لینک (backlink). درواقع،‌ ایده اولیه و خلاقانه سازندگان گوگل توی دانشگاه استنفورد این بود که تعداد بک لینک های با کیفیت هر صفحه رو محاسبه کنن و بهش رتبه بدن. اما همین معیار خیلی زود شد یه درد سر بزرگ برای گوگل.

چی شد که پنگوئن الگوریتم شد؟

روش رایج موتورهای جستجو تا قبل از تولد گوگل این بود که تعداد کلمات کلیدی رو توی صفحات هر وبسایتی محاسبه می کردن و به اون وبسایت امتیاز می دادن. سازنده های گوگل می گفتن این معیار خیلی خوب کار نمی کنه، بهتره موتور جستجویی بسازیم که به جای کلمات کلیدی، تعداد بک لینک های با کیفیت رو محاسبه کنه. دلیل شون این بود که اگه صفحه ای بک لینک بگیره، معنیش اینه که حتما محتوای با ارزشی داشته که دیگران بهش ارجاع دادن. ایده فوق العاده ای بود. خیلی زود معلوم شد که رتبه بندی از روی بک لینک روش بسیار بهتریه.

ولی خیلی طول نکشید که همین نقطه قوت تبدیل شد به پاشنه آشیل. مدیران و صاحبان خیلی از وبسایت ها به محض اینکه این نکته رو فهمیدن، شروع کردن به تولید انبوه بک لینک هایی که اکثرشون بی ارزش یا اسپم بودن. اینطوری بود که لینک سازی کلاه سیاه پا گرفت و شد معضل گوگل. اینترنت پر شد از وبسایت هایی که محتوای به درد بخوری نداشتن، اما رتبه برتر گوگل می شدن و خودشون رو می رسوندن به صفحه اول. از دل یه همچین شرایطی بود که الگوریتم پنگوئن گوگل متولد شد،‌ و توی سال ۲۰۱۲ گوگل رسما وجود این الگوریتم رو اعلام کرد. البته انگار کسی نمی دونه چرا اسم این الگوریتم رو گذاشتن «پنگوئن». خود گوگل هم تا حالا چیزی درباره ش نگفته!

لینک سازی پر خطر

لینک سازی کلاه سیاه، اولش، روش های بسیار ساده ای داشت. مثلا رد و بدل کردن لینک (Link Exchange) بین دو تا وبسایت. فرض کنید دو تا وبسایت در موضوع مرتبطی کار می کنن. حالا مدیران این دو وبسایت با هم توافق می کنن که به وبسایت همدیگه لینک های متعددی بدن. این کار باعث می شه هر دو وبسایت بک لینک های زیادی بگیرن و رتبه شون ارتقا پیدا کنه. الگوریتم پنگوئن قبل از هر چیز، این روش رو خیلی سریع شناسایی کرد و این وبسایت ها رو جریمه کرد. یعنی توی رتبه بندی، دیگه جایگاهی بهشون نداد. طبعا ترافیک و مراجعه به این وبسایت ها به شدت افت کرد.

توی مرحله بعد، این روش ساده تکامل پیدا کرد و تبدیل شد به روشی که اسمش رو گذاشتن لینک سازی حلقه ای (Web Ring). مبنای این کار هم در اصل همون رد وبدل کردن لینک بود، اما نه اینکه دو تا وبسایت مستقیم به هم لینک بدن، بلکه، چند تا وبسایت با هم کار می کردن. مثلا سایت A به سایت B لینک می داد، سایت B به سایت C لینک می داد، سایت C به سایت D لینک می داد، سایت D به سایت E و در نهایت سایت E به سایت A. به این ترتیب همه سایت ها بک لینک می گرفتن بدون اینکه مستقیم به هم لینک داده باشند. این کار سخت تر از روش قبلی بود، اما یک مزیت خیلی مهم داشت. اگر تعداد وبسایت های توی یک حلقه به اندازه کافی زیاد بود، به این راحتی ها نمی شد از این کلاف سر در گم، سر درآورد. تا وقتی پنگوئن به این روش پی نبرده بود، وبسایت های زیادی تونستن ازش استفاده کنن و رتبه بگیرن. ولی این روش هم خیلی دوام نیاورد. الگوریتم پنگوئن به روز شد و این وبسایت ها رو هم جریمه کرد.

وقتی حلقه های لینک دیگه کارایی سابق رو نداشتن، مزرعه لینک (Link Farm) اختراع شد. برای ساختن مزرعه لینک، مدیر وبسایتی که می خواست سایتش رتبه بالایی بیاره، باید تعداد زیادی وبسایت و بلاگ می ساخت که ظاهرا با موضوع وبسایت اصلی مرتبط بودن اما در اصل هیچ محتوای با ارزشی نداشتن. فقط ساخته شده بودن که به وبسایت اصلی لینک بدن. واضحه که با این کار، سایت اصلی تعداد خیلی زیادی بک لینک می گرفت و رتبه ش ارتقا پیدا می کرد. اما این روش هم خیلی دوام نیاورد. پنگوئن خیلی سریع تونست سراز کار مزرعه های لینک در بیاره و جریمه شون کنه. مجموعه وبسایت ها توی یک مزرعه لینک، ویژگی های مشترکی دارن: معمولا همه شون از یک هاست یا سرور مشترک استفاده می کنن، دامنه همه توی یک تاریخ یا تاریخ های نزدیک به هم ثبت می شه و این دامنه ها متعلق به یک نفر یا یک مجموعه مرتبط به هم هستش. معمولا هم آدرس یا مشخصات تماس وبسایت های کمکی، جعلی هستن. اشتراکات فنی دیگه ای هم هست که روی هم رفته تشخیص مزرعه لینک رو برای پنگوئن خیلی راحت می کنه.

روش دیگه ای که کارش به سئو کلاه سیاه کشید، «پست مهمان» بود. پست مهمان (Guest Post) یعنی اینکه دست اندرکارهای وبسایت A محتوایی تولید کنن و به وبسایت B بدن و وبسایت B هم اون رو منتشر کنه. این کار به نفع هر دو تا وبسایت هستش. محتوای وبسایت B افزایش پیدا می کنه و وبسایت A هم بک لینک می گیره. به علاوه، برند وبسایت A توی وبسایت B‌ دیده می شه. اگه دو تا وبسایت در زمینه های مرتبطی فعالیت کنن و محتوای تولیدشده با کیفیت باشه،‌ و به خصوص وبسایت B معتبر باشه، قاعدتا از نظر پنگوئن مشکلی که نداره هیچ، نمره مثبت هم داره. اما اگه تعداد پست هایی که وبسایت A به عنوان مهمان توی سایت های دیگه منتشر می کنه زیاد باشه، محتواهای تولید شده بی کیفیت باشه،‌ و موضوع وبسایت ها هم ارتباط چندانی با هم نداشته باشن، پنگوئن اون پست ها رو به عنوان «پست مهمان اسپم» (Spam Guest Post) شناسایی می کنه و حتما مشمول جریمه می شن.

حالا که همه این تکنیک ها لو رفته بود، سئوکارهای کلاه سیاه رفتن سراغ «نظرات کاربران». کارشون این شده بود که با عناوین جعلی وارد وبسایت های معتبر و مرتبط با وبسایت خودشون می شدن و توی بخش نظرات کاربران یه نظر الکی می نوشتن و توی نظراتشون هم یه لینک می دادن به وبسایت خودشون. به این ترتیب،‌ مفت و مسلم صاحب یه عالمه بک لینک می شدن. این تکنیک هم خیلی زود بر ملا شد و پنگوئن براش جریمه در نظر گرفت. البته این مساله خیلی مهمه که بک لینک دادن توی نظرات کاربران اصولا کار غلطی نبوده، اما چون ازش بیش از حد سوء استفاده کردن، حساسیت پنگوئن رو برده بالا. حتی کار به جایی رسیده که خیلی از وبسایت ها امکان لینک گذاری توی بخش نظرات رو مسدود کردن.

اینها تعدادی از روش های شناخته شده و رایج لینک سازی کلاه سیاه هست که البته میشه روش های دیگه ای مثل خرید و فروش لینک رو هم بهش اضافه کرد. مطمئنا در آینده روشهای جدید و پیچیده تری هم به کار گرفته می شه که الان هم برای ما و هم برای پنگوئن گوگل ناشناخته ست.

یک نکته مهم هست که خیلی ها بهش توجه ندارن. پنگوئن دیگه مثل اوایل کارش فقط سراغ بک لینک ها نمی ره. لینک سازی داخلی و لینک های خروجی رو هم بررسی می کنه. لینک های داخلی یعنی لینک هایی که صفحات داخلی یک وبسایت رو به هم ربط می دن. لینک خروجی هم به لینکی می گن که یک وبسایت به وبسایت های دیگه می ده. کیفیت این لینک ها و سالم و طبیعی بودن شون برای پنگوئن گوگل خیلی مهمه.

لینک سازی کلاه سیاه هنوز هم کار می کنه؟

بعضی از سئوکارها ادعا م کنن که با همین روش ها می تونن وبسایت شما رو بیارن صفحه اول. اما آیا واقعا درست می گن؟ جواب این سوال احتمالا شما رو متعجب می کنه: بله درست می گن، کاملا درست! اما فقط برای «مدت بسیار کوتاه». یعنی شما برای یه مدتی رتبه تون بالا خواهد بود اما پنگوئن خیلی زود متوجه می شه و جریمه تون می کنه و وبسایت تون می ره قعر جدول. این رو از روی نمودارهای کنسول جستجوی گوگل میشه تشخیص داد. البته دانش و تجربه فنی لازم داره. و متاسفانه اگر چنین اتفاقی برای هر وبسایتی بیفته، به این راحتی ها نمیشه جریمه ش رو رفع کرد.

در واقع، وقتی وبسایتی به گوگل معرفی میشه، گوگل صفحات اون وبسایت رو ایندکس می کنه. یعنی شناسایی و کدگذاری می کنه. از اینجا به بعد ربات های گوگل آروم آروم به این وبسایت رتبه می دن. خب لزومی نداره از همون اول پنگوئن بیاد سراغ این وبسایت. بنابراین ممکنه توی براورد اولیه گوگل، در یک مدت نه چندان طولانی، وبسایت رتبه خیلی خوبی داشته باشه. اما به تدریج الگوریتم های مختلف روی وبسایت کار می کنن، از جمله پنگوئن. طبعا اگه لینکهای این وبسایت بی ارزش یا اسپم باشه، مشمول جریمه می شه و بلافاصله هم جایگاهش رو از دست می ده. برای همینه که سئو کلاه سیاه هنوز هم جواب می ده اما فقط برای یه مدت محدود.

چطور باید جریمه الگوریتم پنگوئن رو رفع کنیم؟

گفتنش راحته اما انجام دادنش خیلی دشوار و زمان بره. راحته از این جهت که همه می دونن اگه لینک های مخرب حذف بشن، توی بررسی های بعدی پنگوئن، جریمه ها برداشته می شه. انجام دادنش خیلی سخته چون به این راحتی ها نمیشه همه لینک های مخرب رو تشخیص داد. بعضی ها فکر می کنن اگه همه لینک ها رو بی اثر کنن، مشکل حل میشه. اما اصلا این طوری نیست. اگه لینکهای مفید رو بی اثر کنیم، چه بسا دیگه وبسایتمون نتونه کمر راست کنه. واقعیتش اینه که رفع جریمه پنگوئن یه کار کاملا تخصصی، زمان بر و متاسفانه گاهی طاقت فرسا ست. معمولا این کار رو باید به یه کارشناس سئوی کار بلد والبته کلاه سفید بسپریم. البته اگر در ابتدای کار، وبسایتی با لینک سازی کلاه سیاه رتبه گرفته باشد، نباید انتظار داشته باشه که بعد از رفع جریمه به رتبه قبلی اش برگرده.

امروز و آینده پنگوئن

سال ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد پنگوئن دیگه مستقلا کار نمی کنه و ملحق شده به هسته اصلی الگوریتم های گوگل. از اون به بعد هم معلوم شد که روز به روز داره دقیق تر از قبل وظایفش رو دنبال می کنه: بررسی و کنترل کیفیت دقیق لینک ها و بک لینک ها، چه توی صفحه اصلی وبسایت ها و چه توی صفحات دیگه. به علاوه طبق توضیحات رسمی گوگل، یک وظیفه مهم اما فرعی هم به عهده پنگوئن هست و اون هم مبارزه با تکرار بیش از حد کلمات کلیدی توی صفحات وبسایت ها ست.

چون هر دو زمینه کاری پنگوئن کاملا مرتبط با کیفیت محتوا ست، باید در آینده منتظر پیشرفت های بسیار چشمگیرش باشیم. هدف اصلی گوگل رضایت کاربرها ست و این رضایت فقط از یک راه به دست میاد، اینکه گوگل وبسایت هایی رو توی صفحه اولش معرفی کنه که واقعا با کیفیت باشن و انتظار کاربرها رو از جستجو براورده کنن.

جمع بندیِ الگوریتم پنگوئن گوگل

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئوی سایت بک لینک های سایت می باشد. در این مقاله به این اشاره شد که اگر لینک سازی سایت به شکل افراطی و خارج از قوانین گوگل انجام شود سایت شما جریمه می شود و ممکن است از نتایج گوگل حذف شود. الگوریتم پنگوئن گوگل وظیفه شناسایی این لینک های اسپم را به عهده دارد. این بدان معنا نیست که ما بطور کلی قید لینک سازی یا خرید بک لینک را بزنیم و منتظر باشیم دیگران به ما لینک بدهند. بدون لینک سازی شما هیچ شانسی در سئوی سایت نخواهید داشت. فقط می بایست به قوانین گوگل آشنا باشید و کاری نکنید که از نظر گوگل اسپم شناخته شود. تجربه شخصی من در زمینه سئو این است که گوگل 100 در 100 نمی تواند لینک های اسپم را شناسایی کند و اگر شما در خرید بک لینک و یا لینک سازی به شکل افراطی عمل نکنید به احتمال نزدیک به 100 از طرف گوگل جریمه نخواهید شد. بخش مهمی از سئوی سایت مربوط به لینک سازی است. توصیه من به علاقه مندان به سئو این است که با مطالعه مقالات بروز و معتبر دانش خود را در زمینه لینک سازی ارتقا دهند.

درباره ” الگوریتم پنگوئن گوگل ” سوال دارید؟ از طریق فرم زیر سوال خود را برای ما ارسال کنید و پاسخ آنرا از طریق ایمیل یا واتس اپ دریافت کنید. 

سوالات متداول درباره نکات ذکر شده در مقاله ” الگوریتم پنگوئن گوگل “

در این قسمت می توانید سوالات متداول کاربران عزیز سایت المانت را درباره الگوریتم پنگوئن مشاهده نمایید. همچنین می توانید از طریق فرم بالا سوالات خود را برای کارشناسان ما ارسال نمایید و از طریق ایمیل یا واتس اپ پاسخ سوال خود را دریافت نمایید.

روزانه چندین میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود و صدها هزار صفحه به صفحات وب افزوده می شود و صدها هزار صفحه از وبسایت ها از دسترس خارج می شود. صدها هزار صفحه نیز دستخوش تغییرات می شود. با این تفاسیر محال است در رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوی گوگل ، انسان بطور مستقیم نقش داشته باشد و همگی می بایست توسط الگوریتم های پیشرفته و ابررایانه های گوگل انجام گردد. پس اگر رفتار این الگوریتم ها را بشناسید می توانید طوری عمل کنید که از طرف آنها جریمه نشوید. یقین داشته باشید که هیچ یک از الگوریتم های گوگل بی نقص نیست و اگر برخی نکات کلیدی را در لینک سازی رعایت کنید ، محال است توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شوید. برای بدست آوردن این نکات می بایست بسیار مطالعه کنید و همیشه در حال آزمون و خطا باشید و با سئوکاران حرفه ای در تعامل باشید.

پاسخ این سوال در یک مقاله علمی اصولا باید “خیر” باشد. اما اگر سری به وبسایت های پربازدید بزنید متوجه می شوید که فوتر و ساید بارشان پر است از کلمات کلیدی که به سایت های مختلف لینک داده اند. در واقع این سایت ها بک لینک خریداری کرده اند. و با بررسی این وبسایت ها متوجه می شوید که در کلماتی که بک لینک دریافت کرده اند رتبه های خوبی در گوگل دارند. من بعید می دانم یک پروژه سئو بدون بک لینک به نتیجه برسد. اما توجه داشته باشید که در خرید بک لینک می بایست محتاطانه عمل کنید. اگر اهل ریسک کردن نیستید بهتر است از ریپورتاژ آگهی در سایت های مرتبط و یا سایت های معتبر استفاده نمایید.

روش های زیادی برای لینک سازی اصولی وجود دارد که هیچ خطری برای سایت شما نداشته باشد. مقوله لینک سازی یک موضوع مفصل است که می بایست جداگانه به آن پرداخته شود. دوره های آموزشی و مقالات بسیاری در زمینه لینک سازی وجود دارد که توصیه من به شما این است اطلاعات خود را در این زمینه بسیار زیاد کنید تا تبدیل به یک سئو کار حرفه ای شوید. یک نکته در اینجا بسیار حائز اهمیت است. اصولا لینک سازی به دو صورت انجام می پذیرد. لینک سازی رایگان و خرید بک لینک ، معمولا روش های لینک سازی رایگان بسیار زمان بر و فرسایشی است و اگر قصد این را دارید که در کلمات پررقابت رتبه های خوبی بگیرید باید در خرید بک لینک مهارت کسب کنید. یعنی بدانید از چه سایت هایی باید بک لینک بخرید.